Memurlar.Net - Karar

LİMME

: Ünvan Değişikliği
: 657 / 36
: 14 Nisan 1998
: 15 sayılı bülten, 18. sayfa
: Milli Eğitim Bakanlığınca yürütülen LİMME Projesi çerçevesinde verilen diplomaların Meslek Lisesi Diploması olarak kabul edilebileceği hk.

Lise mezunlarına yönelik Lise Mezunlarına Meslek Edindirme Projesi (LÎMME) kapsamında verilen diplomaların meslek lisesi diploması olarak kabul edilip edilemeyeceğine ilişkin ilgide kayıtlı yazınız incelenmiştir.

Esas öğrenimleri teknik ve mesleki olmayan orta öğretim kurumlarından mezun olduktan sonra kurumlarca, ve personelini hizmet ihtiyaçlarına göre yetiştirmek maksadıyla açılan kursları bitirmenin ilgililerin öğrenim niteliğini değiştirici mahiyette görülmediği bilinmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığının daha önce yürütmüş olduğu lise Mezunlarına Meslek Edindirme Projesi ile lise mezunlarına meslek liselerinde okutulan meslek dersleri eğitimi verilmek suretiyle ilgililerin meslek edinmesi ve meslek lisesi diploması verilmesi temin edildiği mezunların diplomalarından ve Milli Eğitim Bakanlığının 8.11.1995 tarih ve B.08.0.KTB.0.11.02.01.252.588/4065 sayılı yazılarından anlaşılmaktadır.

Bu itibarla, Milli Eğitim Bakanlığının düzenlemiş olduğu lise Mezunlarına Meslek Edindirme Projesi kapsamında açılan kurslara katılmak suretiyle meslek lisesi diploması almaya hak kazananların öğrenim niteliği değişeceğinden, bu kurs sonucunda aldığı diplomaya göre işlem yapılmasının mümkün bulunduğu anılan kurslara katılarak meslek lisesi diploması almaya hak kazanamayanların ise öğrenim niteliği değişmediğinden mevcut diplomalarına göre işlem yapılması gerektiği mütalaa edilmektedir.


Bu sayfa 8,164 kez görüntülenmiştir.

İletişim | Reklam
2012 © Memurlar.Net.